Інструкція з проведення пародонтального скринінг-тесту - meddins

Інструкція з проведення пародонтального скринінг-тесту

Красиві зуби і здорові ясна не повинні бути потаємною мрією. Сьогодні в розпорядженні стоматолога не тільки новітні схеми  лікування, але й безліч нових методів діагностики. Один з них – PSR (Periodontal Screening and Recording, пародонтальний скринінг-індекс).

При запаленнях пародонту особливо важливо своєчасно поставити діагноз. Пародонтальний скринінг-тест проводиться для діагностики здоров’я ясен. За його допомогою спеціаліст (не тільки пародонтолог) за 2-3 хвилини може визначити наявність запальних процесів. 

Тест робиться швидко і безболісно. Для визначення пародонтального скринінг-індексу достатньо лише застосувати спеціальний зонд та досліджувати порожнину рота за секстантами. За допомогою маркованого інструменту з шароподібним кінцем проводять зондування кожного зуба в шести точках і записують в схемі найвищий індекс від 0 до 4.

 

В яких випадках проводиться PSR-тест?

Пародонтальний скринінг-текст слід проводити:

1. Усім первинним пацієнтам;

2. Пацієнтам під час профілактичного огляду (які до цього мали PSR індекс «0», «1» або «2»).

 

Які критерії оцінювання індексу PSR?

До основних діагностичних критеріїв (коди «0», «1», «2», «3», «4») відносять:

1. Глибину зондування;

2. Кровоточивість ясен під час діагностики;

3. Наявність зубного каменю та локальних ретенційних факторів.

Також під час діагностики лікар виявляє особливі проблеми пародонту (код «*»):

1. Фуркації;

2. Рецесії ясен більше 3 мм;

3. Підвищена рухливість зуба;

4. Проблеми зі слизовою ясен – наприклад, відсутність прикріплених ясен.

 

Правила проведення

Для визначення пародонтального скринінг-індексу застосовують зонд із чорним або кольоровим маркуванням довжиною 2 мм (краї мітки мають довжину 3,5 і 5,5 мм). Спеціальні мітки є чітким та швидким індикатором глибини зондування пародонтальної кишені або зубо-ясенної боріздки.

Глибина зондування (probing depth) – це відстань у мм від краю ясен (GM) до основи зубо-ясеневої боріздки чи дна кишені (РВ).

 

Правила зондування:

1. Для точної і правильної оцінки глибини пародонтальної кишені або зубо-ясенної боріздки треба проводити вимірювання в 6 точках. Якщо дивитись зі сторони оклюзії, кожен зуб можна умовно поділити на 6 зон.

2. При визначенні індексу PSR враховуються найбільші виміряні показники.

3. Для правильного вимірювання глибини зондування інструмент слід вводити вздовж кореневої поверхні.

4. Зонд повинен бути нахиленим у мезіо-дистальній площині, але розміщуватись паралельно повздовжній осі.

Важливо! При вимірюванні глибини не можна допускати вестибуло-орального нахилу інструменту.

Зонд занурюють у шести точках навколо зуба та дивляться на наявність кишень і  кровоточивості, оцінюють стан ясен. Після цього лікар маркує результати діагностики від нуля до четвірки, де «0» – це здоровий пародонт, а «4» вказує на необхідність негайно розпочати комплексне пародонтологічне лікування.

 

Результати

Якщо в усі секстанти внесений індекс «0», ясна повністю здорові. Але, незважаючи на це, необхідно регулярно контролювати гігієну ротової порожнини (раз на рік, за бажанням пацієнта). Індекс «3» вказує на середній ступінь тяжкості, індекс «4» – на важкий пародонтит. Тут необхідно зробити подальше повне діагностичне обстеження (пародонтальний статус, рентгенологічний статус).

Окрему групу складає індекс «*». До категорії особливих пародонтальних проблем належать фуркація, ясеневі рецесії глибше 3 мм, а також рухомість зуба. При індексі «*» назначається комплексне пародонтологічне лікування.  

Дані, отримані при проведенні діагностики, необхідно занести в карту первинного пародонтологічного обстеження.

 

Інструменти

Для проведення пародонтального скринінг-індексу компанія Meddins розробила  спеціальні інструменти. Зонди мають шкалу ВООЗ CPITN-C (рекомендована Всесвітньою організацією охорони здоров’я), яка дозволяє з високою точністю діагностувати наявність патологій пародонту. Завдяки шкалі 2 мм і кулястому кінчику 0,5 мм будь-який стоматолог може швидко та точно виміряти глибину кишені. Кольорове маркування 3,5-5,5-8,5-11,5 мм відкриває можливості ранньої діагностики схильності до захворювання.

Стоматологічні зонди Meddins  зручні у використанні. Їх можна глибоко вводити як у каріозну порожнину, так і в ясеневу кишеню без ризиків пошкодження тканин і проколювання пародонту.

Форма зворотнього зв'язку

    Дякуємо, ми обов'язково з вами зв'яжемося
    якомога швидше.

    Дякуємо, ви підписані
    на новини