Як стоматолог може захистити себе від COVID-19? - meddins

Як стоматолог може захистити себе від COVID-19?

Під час пандемії коронавірусної інфекції важливо говорити про засоби індивідуального захисту (далі – ЗІЗ). COVID-19 передається контактним або крапельним шляхом, через великі респіраторні частки, що поширюються приблизно на один метр від хворого. Іншими словами, повітряно-крапельна передача відбувається через водо-повітряні суміші (аерозолі). Вони утворюються диханям пацієнта або в результаті медичних процедур. Окрім того, ці частинки можуть залишатися у повітрі тривалий час. Експерти Meddins розповідають, як захистити себе під час пандемії.

Ризик зараження лікаря і асистента під час лікування хворого пацієнта із використанням звичайних ЗІЗ (масок або рукавичок) становить 99,99%.

Виникає це через контакт на відстані близько 30-50 см і роботу бормашиною, коли в результаті впливу водно-повітряної суміші під тиском створюється дрібнодисперсний аерозольний потік (в тому числі зі слини пацієнта). Цей потік здатний проникати через звичайну маску із першим же вдихом стоматолога, як ліки при інгаляції.

Згадайте картинку, як в кабінет світить яскравий промінь сонця і видно весь пил і суспензію в повітрі – навколо стоматолога завжди ціла хмара! У цій дрібнодисперсній суспензії завжди міститься слина з вірусом. Подібне відбувається при роботі ультразвукового наконечника під час процедур професійної гігієни – там міститься найбільш дрібна і небезпечна суміш води зі слиною. 

Так, маска класу FFP3 дійсно утримає вірус. Але у неї теж є свої умови роботи – СУХЕ середовище!

При зволоженні маска перестає «дихати». І у вологій масці не працює електростатична мембрана, яка і утримує віруси не механічно, а за рахунок електричного заряду (який при зволоженні втрачається). Саме тому стоматологові потрібно обирати маски з клапаном видиху – вони можуть виконувати свої функції від 8 і більше годин, тобто однієї маски вистачить на всю зміну. Ми вже не кажемо про те, що їх добре б міняти також після кожного пацієнта (якщо маска без клапана видиху, вона працює близько двох годин) або по мірі зволоження.

Зізнайтеся – хто з вас працює в FFP3 і герметичних окулярах?

Технічні багатошарові респіратори не захищають від вірусу – вірус легко проникає крізь пори.  Щиток і окуляри для очей, закриті з усіх боків, знижують ризик інфікування тільки при роботі в масці FFP3. Використання коффердама також значно знижує ризик, але не усуває його.

 

У Постанові Кабінету Міністрів України №19 від 094.05.2020 року вказано, що при наданні стоматологічної допомоги необхідно вживати додаткових заходів безпеки:

1. Забезпечити ізольоване розташування пацієнта в стоматологічному кабінеті.

2. Використовувати спеціальні засоби захисту органів дихання і зору: хірургічні маски, респіратори класу захисту FFP2/FFP3 без клапану, герметичні захисні окуляри, суцільні захисні щитки для обличчя.

3. Якщо хірургічна маска пошкоджена, волога чи забруднена, або якщо дихання через маску стає ускладненим – необхідно негайно зняти щиток для обличчя, безпечно зняти маску та замінити її новою.

4. Після завершення прийому кожного пацієнта здійснюється прибирання, дезінфекція 3І3 багаторазового використання (захисних окулярів та/або захисних щитків тощо).

5. Обладнання (наконечники, стоматологічне рентгенівське обладнання, стоматологічне крісло) слід обробляти дезінфекційними засобами відповідно до інструкцій виробника.

У випадку відсутності у працівників засобів індивідуального захисту стоматологічний прийом не проводиться.

Meddins не залишається осторонь проблеми пандемії. Ми виготовляємо захисні маски та щитки, які забезпечують належний захист від вірусу. Тришарові маски зі спанбонду та мельтблауну володіють підвищеними гідрофільними і бар’єрними властивостями. Екрани Meddins повністю захищають все обличчя, прозорий пластик забезпечує хороший огляд, не спотворює зображення та передачу кольорів. 

 

Багато колег інших професій також мають контакт зі слиною: ЛОРи, терапевти під час огляду на предмет запалення горла та інші. Але ніхто не використовує бормашини або ультразвук (у всякому разі так часто і планово), не працює у хмарі крапельної інфікованої суспензії і не має фактора ризику у вигляді водно-повітряного середовища забруднення. Тому, якщо стоматолог полікував інфікованого пацієнта за допомогою бормашини в звичайній масці, то він також з дуже високою ймовірністю заразиться (окрім випадків використання маски FFP3 і закритих окулярів).

При роботі стоматолога без аерозольної суспензії (зняття відбитків, робота з брекетами, консультації) звичайної хірургічної маски цілком достатньо для захисту від інфекції. Віруси самі по собі по повітрю не літають, а переміщуються на краплях рідини, які без застосування ультразвуку і бормашини можуть утворитися тільки при видиху, кашлі або чханні пацієнта. Такі великі краплі маска затримає, а інтенсивність розпилення буде не так виражена і не настільки тривала, як при роботі з бормашиною або ультразвуком. Хоча ризик зараження залишається завжди, засобів захисту, які захищають на 100%, просто не існує.

Всі маски з клапаном видиху фільтрують вірус тільки на вдиху! А на видиху – НІ!

Якщо людина заражена вірусом або є підозра, що вона інфікована, їй не можна використовувати маски з клапаном видиху, тому що повітря при видиху проходить через клапан безпосередньо, минаючи всі фільтри. Саме тому такі маски не рекомендують носити населенню і потенційно інфікованим медпрацівникам. 

Хвора людина в масці з клапаном видиху вільно поширює інфекцію. А інфікований стоматолог видихає вірус прямо у відкритий рот своєму пацієнтові.

 

 Згадаймо рекомендації при лікуванні ВІЛ-інфікованих:

1. Не використовувати турбінні наконечники з потужним повітряним потоком, ультразвук і апарати повітряно-абразивної гігієни і піскоструминної обробки. Або при роботі з ними використовувати респіратори з захистом FFP3.

2. Відключати в наконечниках повітря при препаруванні, залишаючи тільки воду (це можуть всі установки та всі кутові наконечники 1:1 і 1:5). Так менше розпилення.

3. Використовувати коффердам при будь-якій роботі бормашиною. Попередньо слід усунути всі ясеневі підтікання і обробити виділений зуб або групу зубів антисептиком – і тільки тоді можна починати препарування.

4. Пацієнтам полоскати порожнину рота антисептиками в обов’язковому порядку.

5. Завжди при препаруванні використовуйте пилосос з максимальною потужністю всмоктування.

І головне – всім групам ризику на цей час непогано б перейти до прийому тільки у невідкладних випадках, як це радить ADA і Асоціація стоматологів України. Це значить, що не варто лікувати по 28 зубів в період епідемії, лікувати банальний карієс турбіною або проводити гігієну ультразвуком – тільки невідкладна стоматологічна допомога.

Пам’ятайте – ні ви, ні пацієнт не можете знати, що вже інфіковані. І на відміну від ВІЛ (який не передається повітряно-крапельним або побутовим шляхом), коронавірус потрапляє до організму через слизові рота, носа і очей. А проста маска від цього захистити не може. Але якщо ви працюєте в FFP3 з герметичними окулярами і повністю закритим обличчям, не використовуючи повітря в бормашині – у вас є шанс залишитися здоровим. Не гарантія, а лише вище шанс.

– Ми рекомендуємо працювати в посиленому захисті – одноразовий хірургічний халат, шапочка, рукавички, окуляри з боковим захистом, щиток, респіратор не нижче FFP2. Це мінімальний захисний комплект стоматолога на прийомі в період пандемії для забезпечення безпеки.

– При використанні бормашини, піскоструминної обробки і ультразвуку ідеальний комплект ЗІЗ стоматолога: рукавички, герметичні окуляри, щиток, халат або протичумний костюм 1 типу, бахіли і респіратор класу не нижче FFP3.

– Всі ЗІЗ слід використовувати виключно згідно інструкції. Якщо написано «одноразовий» – значить, міняти після кожного пацієнта (рукавички, халат тощо). Якщо багаторазовий, то після кожного пацієнта дезінфікувати.

До речі, ці рекомендації щодо захисту стосуються всіх видів вірусів, включаючи ГРВІ, герпес і банальний сезонний грип (хоча їх можна виявити при зборі анамнезу та особистому огляді, на відміну від коронавірусу в період заразної інкубації). Щоб ними теж не заражатися, використовуйте всі можливі фактори захисту і поза епідемій.

Якщо немає можливості працювати в респіраторах FFP3, то ОБОВ’ЯЗКОВО одягайте прозорий пластиковий екран (щиток) і не одну, а дві звичайні хірургічні маски під час препарування і гігієни ультразвуком. Міняйте зовнішню якомога частіше, особливо при зволоженні аерозолем і від дихання.

Форма зворотнього зв'язку

    Дякуємо, ми обов'язково з вами зв'яжемося
    якомога швидше.

    Дякуємо, ви підписані
    на новини